ČAS-OPIS 1989

Verejné fórum

Určitým vyvrcholením diskusného formátu i étosu, ktorý sa v druhej polovici novembra odohrával v divadlách či v televíznych Štúdiách dialóg bolo Verejné fórum v Slovenskom národnom divadle. Toto niekoľkohodinové podujatie československej politickej vzájomnosti sa uskutočnilo 29. novembra 1989, jeho fragmenty v živom vysielaní streamovala televízia a dnes je kompletne dostupné v archíve RTVS.

Vo Verejnom fóre spolu diskutovalo – alebo sa o to aspoň pokúšalo – javisko s hľadiskom, rodiace sa nové politické elity (vrátane budúceho prezidenta Havla) s čerstvo zrodenými občanmi z rôznych kútov i sociálnych prostredí Slovenska. Na pódiu sedeli za dlhým stolom špičky Občianskeho fóra a Verejnosti proti násiliu a za nimi v akejsi živej kulise ansámbel zboru opery SND. Tento obraz dopĺňala z plafónu visiaca obrovská československá zástava.

Akciu moderoval, v aranžmá, pripomínajúcom Da Vinciho Poslednú večeru, charizmatický Milan Kňažko a „sceľovali“ rôzne kultúrne vstupy – prehlásenia či piesne, napríklad Najkrajší kút v podaní Petra Dvorského alebo Ať mír dál zůstává s touto krajinou... Marty Kubišovej. Išlo o emocionálne silne nabitú akciu, ktorá zúčastnených zjavne občiansky „premenila“.