ČAS-OPIS 1989

Časopis Zmena

Študenti Katedry žurnalistiky spolu s celoslovenským koordinačným štrajkovým výborom zareagovali na revolučné dianie a možnosť slobodného prejavu založením časopisu ZMENA. Svojím názvom reagoval na oficiálny socialistický mládežnícky denník Smena.

Prvé číslo Zmeny vyšlo 23.11.1989 v letákovej forme a jej redakcia sídlila v miestnosti na novinárskej katedre na Štúrovej ulici v centre Bratislavy. Vekový priemer redaktorov bol vysokoškolských 20 rokov a redakciu na začiatku viedli Renáta Fodorová, Ivan Kríž, Maroš Puchovský a Rastislav Rigo. Puchovský sa stal prvým šéfredaktorom.

Toto nezávislé tlačené médium s týždennou periodicitou prinášalo nový vietor do výberu tém, nebálo sa kritiky, uverejňovalo rozhovory s kľúčovými osobnosťami doby, reportáže z každodenného života aj Danglárov kreslený humor, politické komiksy.

Reportéri mapovali „okukovanie“ Viedne chudobnými československými turistami, aj ich obliehanie rakúskych zdravotníckych zariadení s fiktívnou vidinou „tučného“ šilingového zárobku za darovanie krvi. Všímali si aj nákupné výlety bohatých Rakúšanov do Bratislavy. Nevyhýbali sa témam ako návšteva pitevne, krematória či zážitky „funebrákov“. To všetko s fotografiami bez „škrupúľ“.