ČAS-OPIS 1989

Konšpiračné teórie

Pád komunizmu, podobne ako mnohé iné náhle a radikálne zmeny, bol sprevádzaný vlnou špekulácií. Vznikli viaceré konšpiračné teórie o tom, prečo a ako padol komunistický režim tak rýchlo a hladko. Podľa jednej z najpopulárnejších konšpirácií pád komunizmu režírovali samotní komunisti, pričom kľúčovú úlohu pomocníka a vykonávateľa zohrala komunistická tajná služba Štátna bezpečnosť.

Vznik sprisahaneckých teórií okolo Novembra 1989 nie je prekvapivý z viacerých dôvodov. Jedným z nich je skutočnosť, že kultúra konšpirácií prekvitala a bola plne podporovaná už počas samotného komunizmu. Na stránkach komunistickej tlače, v televízii, ale aj v rámci prejavov najvyšších predstaviteľov sa dlhodobo objavovali príbehy a obrazy, ktoré vytvárali nové a reprodukovali už staršie konšpiračné teórie.

Historicky patria komunisti k veľmi úspešným šíriteľom sprisahaneckých fám. Tieto teórie sú ich šíriteľmi často prezentované ako akési skryte poznanie, ktoré je neakceptovateľné mainstreamom a zámerne zatajované pred bežnými ľuďmi. Ako je pre ich šíriteľov typické, aj komunisti sa štylizovali do pozície obrancu obyčajných ľudí a ich záujmov. V skutočnosti však tieto teórie využívali ako veľmi účinný mocenský nástroj.

Príkladom je už samotný nástup k moci počas krátkeho obdobia povojnovej demokracie v rokoch 1945-48. Komunistická tlač vtedy útočila na kohokoľvek, kto stál v ceste k mocenskému monopolu. Najvýraznejšie sa to prejavilo vo voľbách v roku 1946, v ktorých komunisti označovali svojho súpera, Demokratickú stranu, za obyčajný nástroj v rukách podporovateľov zaniknutého Slovenského štátu.

Podľa komunistov sa práve prostredníctvom tejto strany chceli dostať „klérofašisti“ k moci a obnoviť Slovenský štát. V šírení týchto názorov pokračovali ešte agilnejšie po výhre demokratov vo voľbách. Obvinili ich z „protištátneho ľudáckeho sprisahania“.

Predstavitelia komunistického režimu vytvorili počas jeho viac ako 40-ročnej existencie viaceré nové konšpiračné teórie, ale tiež prispeli k reprodukcii starších. Využívali antisemitské rovnako ako protikatolícke, teórie o snahe Židov alebo pápeža o svetovládu či o ambíciách jezuitov prevziať moc. Režim tiež prispel vytváraním priaznivých podmienok na prežívanie týchto teórií neustálym hľadaním nepriateľov a vyvolávaním strachu.

Kultivácií konšpiračných teórií významne prispela aj deformácia vedných odborov, ktorých tradičným poslaním je podpora kritického myslenia a schopnosti porozumieť spoločnosti v kontexte. Konkrétne história bola deformovaná tak, aby paranoju potvrdila a posilnila.

Vzdelávacie aktivity

Oddelenie galerijnej pedagogiky SNG pripravuje edukačné aktivity a metodické články pre pedagógov základných, stredných a vysokých škôl. Pre projekt Čas-opis 1989 sme v spolupráci so stredoškolským učiteľom a občianskym aktivistom Jurajom Smatanom vytvorili materiál podporujúci výskumnú a objavnú činnosť študentov. Tri medziodborové články zamerané na otázky Než…
Július Koller
Július Koller

Časo-pis 1989

Máj 1990:

Pikantná správa – uväznený Miroslav Štěpán povedal Rumlovi na jeho otázku o existencii tzv. 2. centra v KSČ, ktoré pripravilo 17. XI. 1989 ako puč na zvrhnutie Jakešovho dogmatického neostalinského režimu, že on o tom vedel a patrí k nemu. Znie to ako hľadanie alibi, ale možno je to pravda...

Čo keď sa komunistická vnútorná opozícia dohodla s Havlom a disidentským undergroundom na spoločnom zvrhnutí Jakeša a Havel pomohol s hercami na „happeningu“ 17. XI. 1989 (o ktorom vedeli všetci „moderní“ komunisti a preto do neho „iniciatívne“ išli...), ale potom modernizátorov v KSČ „vyšachoval z hry“ a urobil protikomunistický disidentský puč?