ČAS-OPIS 1989

17. november v Prahe

Medzinárodný deň študentsva 17. novembra 1989 bol 50. výročím zatvorenia vysokých škôl počas nacistickej okupácie v roku 1939. Komunistický režim sa obával nepokojov a venoval tomuto dátumu zvýšenú pozornosť.

Pražskí študenti si v piatok 17. novembra opäť pripomenuli smrť Jana Opletala a ďalších obetí okupačného teroru. Súčasne však žiadali uznanie politických slobôd, dodržiavanie ľudských práv, prepustenie politických väzňov a odstúpenie niektorých komunistických pohlavárov. Na pražskom Albertove sa zišlo približne 15 tisíc obyvateľov, medzi ktorými prevažovali vysokoškoláci. Po ukončení oficiálnej časti demonštrácie sa však ľudia nerozišli, sprievod sa na ceste Prahou rozrástol na asi 50 tisíc ľudí.

Časť protestujúcich obklúčili na Národní třídě bezpečnostné jednotky. Demonštranti čelili policajnému kordónu pokojne – zapaľovali sviečky, sedeli na zemi a skandovali heslá „nechceme násilí“ či „máme holé ruce“. Napriek tomu došlo vo večerných hodinách k brutálnemu zásahu, pri ktorom sa zranilo takmer 600 osôb.

Študenti následne vyhlásili týždňový štrajk. Zapojili sa doň niektoré české a postupne aj slovenské divadlá. O dva dni neskôr ohlásili svoj vznik občianska iniciatíva Verejnosť proti násiliu v Bratislave a Občianske fórum v Prahe, ktoré sa v nasledujúcich dňoch začali angažovať v rovine občianskej i politickej.